flesze
15 listopada 2022 r. odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów (druk nr 2766).
Projekt dotyczy pracodawców i zleceniodawców będących:
- mikroprzedsiębiorcami / podmiotami niebędącymi mikroprzedsiębiorcami zatrudniającymi nie więcej niż 9 osób,
- rolnikami w rozumieniu ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz
- osobami fizycznymi, które nie są przedsiębiorcami ani rolnikami.
W Sejmie procedowany jest projekt ustawy (druk 2642) przewidujący dodanie punktu 5 do obecnego art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Zgodnie z nowym przepisem pracodawca będzie obowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji w zakresie „parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie”.
Projektowana zmiana ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Etap legislacyjny: Projekt skierowano do I czytania w komisjach.
22 września 2022 r. na stronie Sejmu pojawił się poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ustanowienia 35-godzinnego tygodnia pracy.
Projekt ten w zakresie zmian do Kodeksu pracy zakłada stopniowe skrócenie normy tygodniowego czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do przeciętnie 35 godzin przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie będzie mógł natomiast przekraczać przeciętnie 43 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.