flesze
Jak wynika z wczorajszej informacji Kancelarii Prezydenta, 27 stycznia 2023 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335), wprowadzającą kontrolę trzeźwości oraz pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia – z wyjątkiem przepisów o pracy zdalnej i uchylanej telepracy, które wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.
Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku zasądzającego odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania ze względu na płeć i tożsamość płciową na rzecz pracownicy, której odmówiono wydania damskiego stroju służbowego.
Sprawa dotyczyła osoby transseksualnej ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku recepcjonistki. Podczas rekrutacji powódka, będąca w trakcie korekty płci, była postrzegana jako kobieta. Legitymowała się jednak dotychczasowym dowodem osobistym, z którego wynikało, że jest mężczyzną. Powódce nie wydano damskiego stroju służbowego, wskazując, że przysługuje jej strój męski – odpowiedni do danych zawartych w dowodzie osobistym.
- pracę zdalną okazjonalną będzie można świadczyć przez 30 dni w roku kalendarzowym (a nie 24 dni),
- rodzic dziecka w wieku do 10 lat (a nie do 4 lat) będzie mógł złożyć wniosek o pracę zdalną, a pracodawca co do zasady będzie musiał taki wniosek uwzględnić,
- pracownicy niepełnosprawni również będą mogli złożyć wniosek o pracę zdalną, a pracodawca co do zasady będzie musiał taki wniosek uwzględnić,
- będzie dłuższe vacatio legis dla niektórych przepisów ustawy, w tym m.in. przepisów wprowadzających kodeksową pracę zdalną – 3 miesiące (a nie 2 miesiące) od dnia ogłoszenia.