flesze: #czas pracy
Zakończyły się zlecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizy dotyczące możliwości skrócenia czasu pracy. Wnioski analiz wskazują, że w miejscach, gdzie doszło do skrócenia czasu pracy, doszło do poprawy stanu zdrowia pracowników, a w konsekwencji do rzadszych absencji.
Jak przekazał Dyrektor Departamentu Prawa Pracy, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące skróconego czasu pracy. Resort pracy wystąpił także do instytutów badawczych o zbadanie, jak długo pracownik jest w stanie efektywnie świadczyć pracę w ciągu doby. Prowadzone są też analizy ekonomiczne co do kosztów skrócenia czasu pracy.
Sąd Najwyższy uznał, że choroba pracownika nie można być uznana za siłę wyższą. Takie orzeczenie zapadło w sprawie, w której powódka domagała się przyznania jej wynagrodzenia oraz szeregu innych świadczeń związanych z pracą. Sąd okręgowy oddalił powództwo, wskazując, że pozwany skutecznie podniósł zarzut przedawnienia. Powódka odwołała się od wyroku, jednak sąd apelacyjny oddalił apelację, podzielając ocenę sądu I instancji. W skardze kasacyjnej powódka zarzuciła naruszenie przepisów o przedawnieniu. Argumentowała, że bieg przedawnienia uległ zawieszeniu w okresie, gdy przez kilka miesięcy przebywała na zwolnieniach lekarskich.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad projektem rozporządzenia o maksymalnych temperaturach w miejscu pracy. Zgodnie z pierwotną propozycją, o której pisaliśmy tutaj, maksymalna temperatura ma zależeć przede wszystkim od tempa metabolizmu pracowników wykonujących pracę określonego rodzaju.
Sąd Rejonowy w Szczecinie stwierdził, że choć nieobecność pracownika była usprawiedliwiona, brak niezwłocznego poinformowania pracodawcy o nieobecności był uzasadnioną przyczyną rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, po powrocie pracownika ze zwolnienia lekarskiego.
W Sejmie złożono projekt ustawy, zgodnie z którym 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia – stałaby się na stałe dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Projekt zakłada ponadto, że handel w sobotę poprzedzającą Niedzielę Wielkanocną będzie możliwy jedynie do godziny 14:00.