flesze
W najbliższych wyborach parlamentarnych po raz pierwszy znajdzie zastosowanie nowa treść art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego określającego uprawnienia członków obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem przez nich zadań.
Widać już pierwsze skutki zapowiedzianego w połowie września przez MSZ planu rozwiązania umów z pośrednikami wizowymi w związku z nieprawidłowościami w procesach wizowych.
28 września 2023 r. w Radzie UE podjęto polityczną decyzję o przedłużeniu tymczasowej ochrony przyznanej uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terytorium Unii Europejskiej.
Nową datą końcową obowiązywania ochrony tymczasowej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie ma być 4 marca 2025 r.
Aktualnie czekamy na formalne przyjęcie przez Radę decyzji zmieniającej dotychczasowe regulacje. Nastąpi to po uzgodnieniu finalnego brzmienia decyzji i przetłumaczeniu jej na wszystkie języki UE.
Obywatel Ukrainy, którego okres legalnego pobytu m.in. na podstawie wizy krajowej zakończył się przed 24 lutego 2022 r., a następnie na mocy specustawy covidowej został przedłużony do 31 lipca 2023 r., może nadal legalnie przebywać w Polsce do 4 marca 2024 r. Tak wynika z interpretacji wydanej przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
28 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. zmiany w regulacji kosztów sądowych w sprawach pracowniczych.
W sprawach pracowniczych, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł pobierana będzie wyłącznie opłata od apelacji, a na dodatek tylko od wartości przedmiotu sporu przewyższającej 50 000 zł. Opłata będzie pobierana na zasadach przewidzianych w art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.