Ministerstwo wprowadza pilotaż skróconego czasu pracy
Zakończyły się zlecone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizy dotyczące możliwości skrócenia czasu pracy. Wnioski analiz wskazują, że w miejscach, gdzie doszło do skrócenia czasu pracy, doszło do poprawy stanu zdrowia pracowników, a w konsekwencji do rzadszych absencji.
Zmiana miała także pozytywnie wpłynąć na efektywność i kreatywność pracowników. Jednocześnie, resort podkreśla, że obniżenie wymiaru czasu pracy nie powoduje negatywnych skutków finansowych dla przedsiębiorstw.
Ministerstwo planuje uruchomić dobrowolny program pilotażowy, do którego będą się mogły zgłosić firmy o różnej wielkości. Program ma potrwać kilkanaście miesięcy i ma stanowić podstawę do przygotowania odpowiednich zmian w Kodeksie pracy. Do końca czerwca zostaną ogłoszone zasady udziału w programie. Już teraz wiadomo, że uczestnicy będą mieli do wyboru różne modele obniżenia wymiaru czasu pracy, tj. skrócony dzień lub tydzień pracy albo przyznanie dodatkowego urlopu. Wprowadzenie pilotażu zakłada utrzymanie dotychczasowych poziomów wynagrodzeń.
Celem projektowanych zmian jest skrócenie czasu pracy o 20%. W Ministerstwie ma powstać specjalny zespół, który będzie nadzorował pilotaż i opracuje rozwiązania legislacyjne.