Joanna Dudek

Joanna Dudek, radca prawny, zajmuje się prawem pracy. Reprezentuje klientów w sporach sądowych i postępowaniach mediacyjnych, prowadzi negocjacje i opracowuje projekty ugód. Doradza w wewnątrzzakładowych postępowaniach antymobbingowych i przejściach zakładów pracy. Wspiera pracodawców w tworzeniu regulaminów i wewnątrzzakładowych polityk. Przeprowadza audyty pracownicze i uczestniczy w badaniach prawnych spółek (due diligence). Zajmuje się bieżącym doradztwem z zakresu prawa HR, w szczególności przy nawiązywaniu i rozwiązywaniu stosunków pracy oraz umów z kadrą menedżerską. Ma doświadczenie z zakresu ochrony danych osobowych.
Między młotem a kowadłem, czyli o zapomnianej instytucji w sytuacji kryzysowej pracodawcy
Aktualna sytuacja społeczno-ekonomiczna stawia pracodawców przed ogromnym wyzwaniem. Mierzą się oni z jednej strony z inflacyjnymi podwyżkami koniecznymi, by zatrzymać pracowników. Z drugiej strony zmagają się z rosnącymi cenami i kosztami prowadzonej działalności. W zależności od branży brak stabilności biznesowej oraz rozbieżności pomiędzy planowanymi a rzeczywistymi zyskami zmuszają ich coraz częściej do przeprowadzania tzw. zwolnień grupowych.
W 2019 r. przyjęta została tzw. dyrektywa work life balance (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE). Dyrektywa ta reguluje w szczególności minimalne wymagania dotyczące
- urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i opiekuńczego,
- elastycznej organizacji pracy dla pracowników będących rodzicami lub opiekunów.