artykuły: różne
Osoby, które uciekły przed wojną z Ukrainy do Polski, a następnie wyjechały do Ukrainy, mogą nie zostać ponownie wpuszczone do Polski bez spełnienia dodatkowych warunków.
Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną, został uregulowany przepisami tzw. specustawy (ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Pobyt takich osób w Polsce jest co do zasady legalny do 24 sierpnia 2023 r. Zgodnie jednak z najnowszą praktyką polskich organów i służb, jeśli osoba taka choćby na chwilę wróci na terytorium Ukrainy, jej ponowny wjazd do Polski, co do zasady, odbywać się będzie na zasadach ogólnych.
Jak
obserwujemy od lat, czynniki, które determinują zmiany w otoczeniu biznesowym
to nowe technologie i przyspieszająca digitalizacja, rosnące oczekiwania
klientów, zmiany demograficzne, zmiany środowiska, presja konkurencji. Obecnie
dodatkowym krytycznym elementem tych zmian stała się pandemii koronawirusa. W
rezultacie zmiany w otoczeniu biznesowym wymuszają na organizacjach znaczne
zmiany w obszarach restrukturyzacji, efektywności kosztowej, konieczności
przemodelowania procesów wewnętrznych, a także stanu osobowego, struktur i
charakteru ról w organizacji. Mówiąc krótko,...
więcej
Członkowie zarządu z istoty sprawowanej funkcji podejmują kluczowe decyzje biznesowe. Mają również dostęp do informacji poufnych, w tym zawierających tajemnicę przedsiębiorstwa, których ujawnienie lub wykorzystanie może narazić spółkę na szkodę.
więcej
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy z
zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zakaz dopuszczenia do pracy
pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak
przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach opisanych w
skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 kodeksu pracy).
więcej
Kodeks pracy reguluje terminy przedawnienia dla roszczeń pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Ta grupa roszczeń, zgodnie z art. 291 § 2 k.p., ulega przedawnieniu z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Nie jest do końca jasne, od kiedy należy liczyć początek tych terminów.
więcej
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu pracy (art. 100 § 2 pkt 6) na pracowniku spoczywa obowiązek przestrzegania zasad współżycia społecznego. Co się pod tym kryje?
więcej